02LAJMESPORT

Befason Arbnor Muja, futbollisti nga Mitrovica lë Antwerpin e Belgjikës, shkon tek Samsunspori i Turqisë

Futbollisti i suksesshëm nga Mitrovica, Arbnor Muja ka ndërmarrë një veprim të befasishëm.

Muja i cili ishte pjesë e ekipit belg “Royal Antwerp” nga viti 2022, vitin 2024 e ka nisur me transfer tek klubi turk Samsunspor, me të cilët ka nënshkruar një marrëveshje për 3.5 vite, njofton “Mitropol”.

Market Florenti
Florenti Company
Koha

Samsunspor është pjesë e Superligës së Turqisë dhe zë vendin e 15 në tabelë, nga 20 sa janë gjithsejt në superligë.

Më 28 korrik 2022, klubi belg i Divizionit të Parë A Antwerp arriti një marrëveshje me Dritën për transferimin e Mujës dhe kjo marrëveshje u bë pak minuta pasi Antwerp mposhti Dritën në ndeshjen e dytë të raundit të dytë kualifikues të UEFA Europa League 2022–23. Tetë ditë më vonë, klubi konfirmoi se transferimi i Mujës ishte i përhershëm dhe ai mori numrin 11 të skuadrës. Antwerp thuhet se ka paguar një tarifë transferimi prej 400 mijë euro, duke u bërë transferimi më i shtrenjtë në historinë e Superligës së Kosovës. Debutimi i tij me Antwerp-in erdhi më 2 tetor në një humbje 2–1 jashtë fushe kundër Kortrijk pasi hyri si zëvendësues në minutën e 45-të në vend të Koji Miyoshi.

Muja i cili karrierën e tij në futboll e filloi në ekipet e vendit të tij, Mitrovicës, pra në KF “Bardhi”, pastaj KF “Trepça” dhe KF “Trepça’89” e vazhdoi atë tek KF Drita, prej ku pasi kaloi në klubin belg Antwerp.

Por edhe më herët se kaq, Muja pati paraqitje ndërkombëtare. Më 4 tetor 2018, Muja mori një thirrje nga Kosova U21 për ndeshjen kualifikuese të Kampionatit Evropian U21 2019 UEFA kundër Izraelit U21, dhe bëri debutimin e tij pasi hyri si zëvendësues në minutën e 64-të në vend të Muharrem Jasharit, shkruan Mitropol.

Më 15 gusht 2023, Muja mori pasaportën shqiptare, duke e bërë të drejtën për të luajtur për kombëtaren shqiptare. Shefi i Departamentit të Marrëdhënieve me Publikun në Federatën Shqiptare të Futbollit, Andi Verçani ka konfirmuar dy ditë më vonë përmes një interviste se Muja do të thirret nga Shqipëria në shtator të vitit 2023 për ndeshjet kualifikuese të UEFA Euro 2024 kundër Republikës Çeke dhe Polonisë. Më 1 shtator 2023, ai zyrtarizon vendimin dhe pranon thirrjen e tyre për ndeshjet kualifikuese të UEFA Euro 2024 kundër Republikës Çeke dhe Polonisë. Ai debutoi në ndeshjen e barazuar 1-1 në shtëpi ndaj çekëve.

Prej sot, mitrovicasi Muja do jetë pjesë e ekipit turk Samsunspor me të cilët siç njofton klubi ka nënshkruar marrëveshje 3.5 vjeçare.

“Mirë se na erdhe në familjen e Arbnor Muja”, kanë shkruar ekipi turk në postimin e tyre./Mitropol/