KOSOVËLAJME

Bërnabiq për senacën e sotme në KS të OKB-së: Kurti do provojë sonte ta përdorë rezolutën e PE-së

Kryeministrja serbe Ana Bërnabiq, se Kurti do tentojë të përdorë rezolutën e Parlamentit Europian në seancën e sontme të Këshillit të Sigurimit në OKB.

Bërnabiq këto komente i bëri teksa ka komentuar pjesëmarrjen e kryeministrit kosovar në seancën e sontme.

Florenti Company
Koha
Market Florenti

”Jam e bindur se edhe pas prezantimit të Prishtinës, nëse Kurti provon të përdorë rezolutën e PE, ai [Vuçiq] do të përgjigjet”, ka thënë Brnabiq, përcjell Klan Kosova.

Ajo e vlerësoi këtë përballje si ‘’një luftë aspak e lehtë’’.

Besoj se Vuçiq sonte po e bën betejën më të vështirë për Serbinë dhe popullin serb në Kosovë e Metohi”, nënvizoi Brnabiq.

Çdo moment përdoret për të rritur presionin ndaj Serbisë. Dhe kjo rezolutë e PE-së, pasi nuk ka të bëjë me zgjedhjet, sepse nuk ka pasur prova, është një dënim dhe presion ndaj Serbisë, e cila dëshiron të jetë e pavarur dhe të marrë vendime në mënyrë të pavarur. Populli ynë është në zgjedhje, se çfarë Serbie donte – një shtet i pavarur, me president Vuçiqin, një Serbi që i respekton të tjerët”, tha ajo.