02LAJME

I riu në Vushtrri kapet mat nga Policia, i gjejnë drogë dhe mulli për bluarjen e narkotikëve

Abuzimi me substanca narkotike nga të rinjtë mbetet një shqetësim i madh në shoqërinë kosovare. Edhe më shqetësues këtë dukuri e bën mungesa e trajtimit preventiv nga institucionet. Varësia nga droga sa vjen e shtohet dhe kjo dëshmohet çdo ditë me kapjen dhe arrestimin e dhjetëra personave konsumues e shpërndarës të substancave narkotike.

Një rast i tillë është zbuluar edhe mbrëmë pas mesnate në rrugën “Marin Barleti” në Vushtrri, ku Policia ka ndaluar një person, nën dyshimet për gjësende të kundërligjshme.

Market Florenti
Florenti Company
Koha

Burimet brenda Prokurorisë kanë bërë me dije se te i dyshuari 23-vjeçar, pas kontrollit, zyrtarët policorë ia kanë gjetur një sasi të substancës narkotike, të llojit marihuanë dhe një mulli për bluarjen e substancave të tilla.

Pas përfundimit të kontrollit policor, droga është sekuestruar, ndërsa i dyshuari është arrestuar dhe shoqëruar në stacion policor për intervistim, ku ka dhënë deklaratën e tij lidhur me veprën me të cilën ngarkohen.

Pas përfundimit të proceduarve policore, Prokurori ka urdhëruar ndalimin e tij dhe inicimin e rastit ndaj tij për veprën penale “Posedim i paautorizuar i narkotikëve, substancave psikotrope ose analoge”./Sinjali