KOSOVËLAJME

Përgjigja e prerë e Kurtit për draft-statutin e Asociacionit: As nuk e kemi pranuar

epa08249551 Prime minister of the Republic of Kosovo Albin Kurti gestures during an extraordinary press conference in Pristina, Kosovo, 26 February 2020. The Prime Minister of the Republic of Kosovo, Albin Kurti, through an official letter informed the Speaker of the Assembly of the Republic of Kosovo on the constitutional implications of the exchange of letters dated April 19, 2013 between the then Prime Minister Hashim Thaci and the then Secretary General of NATO, Anders Fogh Rasmussen. Through this agreement, Prime Minister Thaci, on behalf of the Republic of Kosovo, transferred to KFOR the absolute veto power over all future Kosovo Security Force (KSF) missions in the north of Kosovo for an unenforceable period. EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

Kryeministri Albin Kurti tha se anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Europës këtë muaj është kushtëzuar me një lëvizje drejt themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Kurti tha në mbledhjen e sotme të Qeverisë se ndërkombëtarët i kanë kërkuar që draft-statutin e Asociacionit të propozuar nga BE-ja ta dërgojë në Gjykatën Kushtetuese.

Florenti Company
Koha
Market Florenti

Ai tha se ai draft-statut “dështoi të zyrtarizohej pasi u refuzua”.

“Si i tillë, është një jo-dokument. Pra, është një non-paper. Qeveria e Kosovës nuk mund të dërgojë dokumente të cilat nuk i ka pranuar e nuk janë zyrtare në Gjykatën Kushtetuese. Kjo kërkesë ndaj nesh ka qenë e mbetet absurde”, tha Kurti.