LAJME

Putin del hapur the thotë se Rusia nuk e mbrojti dot Serbinë në vitet 1990: Është koha për ta ndryshuar këtë

Është publikuar intervista që presidenti rus Vladimir Putin i dha prezantuesit amerikan Tucker Carlson, intervista e parë e Putinit me mediat perëndimore që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt 2022.

Carlson, i cili shpesh e ka kritikuar mbështetjen e SHBA-së për Ukrainën dhe e quajti presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky një “tutor ukrainas” dhe e krahasoi atë me një mi, ishte më pak agresiv në intervistën e tij me Putinin. Ai iu drejtua presidentit rus si “Zoti President”, transmeton Index.

Market Florenti
Koha
Florenti Company

Putin kaloi më shumë se 30 minuta duke folur për historinë e Rusisë, Lituanisë, Polonisë dhe Ukrainës, në një monolog që shtrihej nga mbretërimi i princit Oleg të Urtit të Kievit në shekullin e nëntë, deri në kritikat ndaj politikës së jashtme të Leninit.

Kur biseda më në fund u kthye në shekullin e 21-të, Putin akuzoi SHBA-në dhe vendet e tjera perëndimore për zgjatjen e luftës në Ukrainë.

Putin si aleat dhe mik i ngushte i presidentit serb Aleksandar Vuçiq e bëri të qartë se Rusia është përkrah Serbisë dhe se do ta mbrojë atë.

“Rusia nuk mundi të ngrihej në mbrojtje të Serbisë në vitet 1990, është koha që ligji ndërkombëtar të ndryshojë, sepse balanca e fuqisë në botë ka ndryshuar”, tha gjithashtu presidenti rus në një intervistë.

Në një video të publikuar para intervistës, Carlson pretendoi se ai po zhvillonte intervistën sepse “mediat në gjuhën angleze janë të korruptuara – ato gënjejnë lexuesit dhe shikuesit e tyre”.

“Natyrisht që ka rreziqe të përfshira në kryerjen e një interviste si kjo, kështu që ne kemi menduar për të për muaj të tërë,” tha Carlson.

“Shumica e amerikanëve nuk e kanë idenë se çfarë po ndodh në këtë rajon. Këtu në Rusi ose 600 milje larg në Ukrainë. Por ju duhet të dini. Ata paguajnë një pjesë të madhe të saj”, tha ai.

Carlson ishte një mbrojtës i hershëm i pushtimit rus të Ukrainës. Kur Putin mblodhi deri në 190,000 trupa në kufirin ukrainas në mes të shkurtit 2022, Carlson i bëri jehonë pretendimeve të Putinit se lufta e afërt ishte një “mosmarrëveshje kufitare” e thjeshtë.

Një javë pas sulmit, media shtetërore ruse publikoi video të deklaratave të Carlson për Ukrainën dhe kundër ndihmës ushtarake të SHBA-së për vendin.

Intervista u transmetua në Tucker Carlson Tonight, një shërbim transmetimi Carlson i nisur në dhjetor 2023 pasi u pushua nga Fox News.

Të mërkurën, Hillary Clinton tha se Carlson është një “idiot i dobishëm” për Putinin.

“Ai thotë gjëra që nuk janë të vërteta”, tha ish-sekretarja amerikane e shtetit për Carlson.

“Ai përsërit një sërë gënjeshtrash të Vladimir Putinit për Ukrainën, kështu që nuk e kuptoj pse Putini nuk do t’i jepte një intervistë sepse përmes tij ai mund të vazhdojë të gënjejë se cilat janë qëllimet e tij në Ukrainë dhe çfarë pret të ndodhë.”, tha Clinton për MSNBC.

Në videon e tij që njoftonte intervistën, Carlson vuri në dukje se “asnjë gazetar i vetëm perëndimor nuk u mërzit” të përpiqej të intervistonte Putinin. Të mërkurën, Kremlini mohoi pretendimin e Carlson.

Hera e fundit që Putin dha një intervistë për një media perëndimore ishte në vitin 2021, kur foli me një gazetar të CNBC. Më vonë, ai ndaloi së foluri me mediat e pavarura, ruse dhe ndërkombëtare. Që nga viti 2021, ai ka dhënë intervista vetëm për mediat ruse, kazake dhe kineze.

Liritë e medias janë zhdukur kryesisht në Rusi gjatë dy dekadave të fundit, pasi presioni ndaj mediave të pavarura është rritur dhe rreziku i arrestimit për gazetarët vendas dhe të huaj që punojnë në vend është rritur.

Gazetarët rusë po përballen me dënime të gjata me burg për punën e tyre. Pushtimi i Putinit në Ukrainë gjithashtu përshpejtoi shtypjen e mediave të pavarura. Më shumë se 1000 gazetarë u larguan nga vendi, një sërë çështjesh penale u ngritën kundër gazetarëve për diskreditimin e ushtrisë ruse ose përhapjen e “lajmeve të rreme”, dhe portalet si Ekho Moskvy u detyruan të ndërpresin funksionimin.

Në një protestë të grave të ushtarëve pranë Kremlinit këtë javë, policia arrestoi më shumë se 20 gazetarë për t’i penguar ata të mbulonin protestat, një veprim “i paprecedentë”, sipas Reporterëve pa Kufij.